Jesu li Mostarci počeli slušati klasiku ili su zaboravili tulumariti?

06
sep

Nekada je Mostar slovio za jedno od najpopularnijih mjesta za izlazak u Hercegovini, a i šire, no danas se to sve promijenilo. Ponuda Mostara što se tiče izlazaka je svake godine sve lošija i lošija.

Petak je bio 'sveti dan' za sve željne provoda i zabave, a s vremenom se počelo izlaziti srijedom i četvrtom na 'studentske večeri'. Veći broj večeri za izlaske umjesto da poveća i ojača ponudu mostarskog noćnog života, po svemu sudeći doveo je do toga da je danas sve lošija i nekreativnija ponuda ugostiteljskih objekata.

Vrhunac organizacije nekog partyja u Mostaru je npr. 'votka party' i tada se votka nudi  po promotivnoj cijeni i to je to. Jednostavno nedostaje kreativnosti, ali zasigurno i hrabrosti za npr. organizaciju tematskog partyja koristeći se nekom temom iz filma za party i slično.

Na izlaske u Mostaru, utječe i radno vrijeme diskoteka koje rade do 3 sata ujutro, dok se nekad u Mostaru na izlasku moglo ostati i do 6 sati ujutro.

Glazba koja se pušta u diskotekama je najčešće turbofolk, iako to sudeći po komentarima nitko ne sluša. S obzirom na komentare, slobodno se može konstatirati kako Mostarci slušaju klasičnu glazbu u odijelima i kravatama sa djevojkama koje su odjevene u prekrasne duge večernje haljine sa šeširićima na glavama.

No, Mostarci i Mostarke, htjeli to priznati ili ne, redovito 'vrte sijalice' i 'mešaju' na pjesme naših istočnih susjeda, a oblačenje na izlasku je daleko od spomenutog u prethodnoj rečenici. Muškarci su od reda u uskim majicama, eventualno košuljama, dok su dame većinom u jako minimalističkim odjevnim kombinacijama, dakle odjevene po uzoru na glazbene turbofolk dive Seku, Radu i ostale.

Od spomenutih se razlikuje malena grupa ljudi koja sluša alternativnu, techno i rock glazbu i koja svoje partyje organizira u lokalnim kafićima daleko od uživatelja turbofolk glazbe.

Ovo nije kritika za poštovatelje turbofolk glazbe, nego samo konstatacija kako Mostar treba imati raznolikiju ponudu za izlaske, s naglaskom na glazbu koja se pušta u lokalima. Svakako treba dati raširenije ruke 'alternativcima' za organizaciju koncerta i nastupa, te u grad početi dovoditi glazbenike čiji se glazbeni opus sastoji od pjesama koje su zaista prava glazbena poslastica, a ne trećerazredni trash.